Przydomek hodowlany to nazwa hodowli, w której rodzą się szczenięta bez względu na rasę.
Członek Związku, rozpoczynający prowadzenie hodowli jest zobowiązany wystąpić o zatwierdzenie przez Zarząd Główny przydomka hodowlanego.
Przydomek zgłasza się za pośrednictwem Zarządu Oddziału na formularzu. Członek Związku występując o rejestrację przydomka ma obowiązek zarejestrować go za pośrednictwem biura Zarządu Głównego ZKwP w Międzynarodowym Repertorium Przydomków w FCI. Żaden przydomek o brzmieniu identycznym lub zbliżonym do już zarejestrowanego (występujący w bazie ZKwP lub w bazie FCI ) nie może być zarejestrowany.
Brak zarejestrowanego przydomka uniemożliwia wydanie metryk dla szczeniąt.
Wszystkim szczeniętom urodzonym w jednym miocie nadaje się imiona zaczynające się na tę samą literę. Hodowca nie musi przestrzegać kolejności alfabetycznej przy nadawaniu imion szczeniętom z kolejnych miotów.
W celu rejestracji przydomka należy wypełnić i złożyć „wniosek o rejestrację przydomka hodowlanego” w swoim oddziale ZKwP. Na wniosku znajduje się 5-pozycji, gdzie można wpisać propozycje nazwy swojego przydomka. Nie musimy wypełniać wszystkich pól, lecz należy pamiętać, że mamy większe szanse na zaakceptowanie nazwy przydomka, jeśli podamy więcej propozycji. Oddział przesyła wniosek do biura Zarządu Głównego gdzie dokonywana jest wstępna weryfikacja, a następnie wniosek przesyłany jest do FCI. Po akceptacji FCI przydomek jest rejestrowany w ZKWP a informacja ta trafia do oddziału.
Jeśli Państwo rozważają otwarcie hodowli proszę w pierwszej kolejności zadbać o rejestrację przydomka. Zdarzyć się może, że wszystkie propozycje przydomków zostaną odrzucone, ze względu na istniejące już lub podobnie brzmiące przydomki, dlatego warto sprawdzić swoje propozycje nazwy przydomka w bazie ZKwP i FCI.
Na wniosku należy również zaznaczyć gdzie będzie pisany przydomek przed czy po imieniu psa np.: Mafia z RUDEGO BORU, lub RUDEGO BOKU Mafia.
Ważna jest również pisownia, przydomek piszemy literami pisanymi (każdy z członów nazwy zaczynamy dużą literą), a imię psa piszemy drukowanymi literami.
Powinniśmy pamiętać o tym, że szczenięta urodzone w jednym miocie muszą mieć imiona rozpoczynające się o tej samej litery, kolejność alfabetyczna przy następnych miotach nie jest ważna.
FCI nie uznaje polskich znaków czyli litera ł będzie występować jako l , i tak samo z ć,ś,ż,ź itp. Tak samo jest w przypadku znaków interpunkcyjnych.
W nazwie przydomka nie można umieścić słowa „FCI” lub „hodowla”.
Rejestr istniejących przydomków hodowlanych w FCIRejestr przydomków zarejestrowanych w FCI
http://www.fci.be/en/affixes/?lang=en
żródło .www.zkwp.pl
Rejestr istniejących przydomków hodowlanych w FCI