Historia briarda

Bez briardów z Wczoraj nie byłoby briardów z Dzisiaj. I nie będzie briardów z Jutra.

 

Hodowla i jej początki

15 września 1979 r w belgijskiej hodowli rodzi się płowy piesek, który nie jest świadomy, jak wielkie znaczenie będzie miał dla polskiej historii briarda.
DICKUS de L’Hermitrie zostaje sprowadzony do Polski w grudniu 1979 r. a w przyszłości zostanie reproduktorem z wyszkoleniem POI. I tak w zasadzie powinna się rozpocząć historia tej rasy w Polsce.
Ewa Dorota Sobolta skatalogowała hodowlę briarda i wspomniany tu DICKUS widnieje jako pierwszy przedstawiciel hodowlany.

 

Istnieją 4 francuskie rasy owczarków: Briard, Beauceron, Picard i Berger des Pyrenees. Spośród nich Briard i Beauceron są najstarsze.
Owczarek francuski długowłosy, czyli Briard lub jeszcze inaczej Berger de Brie jest jedną z najstarszych francuskich ras. Wbrew pozorom wcale nie musi pochodzić z rejonu Brie. Z której części Francji się wywodzi niewiadomo.
Pierwsze wzmianki o rasie pojawiają się w kronice Alberica de Troisfontaines z VIII wieku. Są tam opisane psy, żyjące na dworze Karola Wielkiego, które bardzo przypominają briardy. Wizerunki takich psów pojawiają się również na obrazach i gobelinach pochodzących z tamtego okresu. Scena walki Macaire'a z psem uwieńczona jest na stropie zamku między Montargis, a Nemours. Kolejnym dowodem jest rzeźba głowy psa podobnego do rasy, która znajduje się w katedrze w Montidier. Katedra pochodzi z XIV wieku. Podobno nawet Cesarz Napoleon Bonaparte był miłośnikiem tej rasy i był właścicielem dwóch jej przedstawicieli.
Wiele sugeruje sama nazwa briarda, o nestorze rasy, psie o imieniu Brutus wszyscy mówili jako o owczarku d'Aubrey'a, co w mowie potocznej francuzów brzmiało jak Berger d'Aubrey. Dzisiejsza nazwa brzmi Berger de Brie, co ma bardzo podobne brzmienie.

 ''Najważniejsze wydarzenia z wczesnej historii rasy briard

 

charmante

Charmante - Paryż, 1863

 

1863 - na pierwszej wystawue psów rasowych, zorganizowanej na terenie Lasku Bolońskiego w Paryżu,Zwycięzcą Wystawy zostaje drobna, owczarska suczka o imieniu CHARMANTS, odpowidająca swym eksterierem dzisiajszym briardom
1880- powstanie pierwszej hodowli psa owczarskiego typu briarda o nazwie 'De l'Etoile du Berger'- wł.M.Houillet
1885- pierwszy wpis briarda do Francuskiej Głównej Księgi Rodowodowej.Imię :SANS_GENE, nr. rod.:LOF 155.ur.1882r.wł.książe de Bearn.Opis : ''Czarny pies z małą biała łatką na piersi, zdobywca złotego medalu na wystawie w Paryżu w 1885 r
1885-drugi wpis do Gł. Księgi Rodowodowej. Pies PORTOS, szaro-czarny, nr.rod.: LOF 165
1896 - rejestracja pierwszej hodowli briardów o nazwie ''Du Berger''wł.M.Sauret, z której pochodziły pierwsze doskonałe reproduktory FARAD II i COMARAD
1897 - rejestracja drugiej hodowli ""De Montjoie"", wł. mme racul-Duval, z której główny reproduktor RAGUS daje doskonałe i bardzo wyrównane potomstwo.Dwa inne reproduktory z tej hodowli osiągają tytuły Championa Francji.