Psie aktywności


 Agillity polega na pokonywaniu toru przeszkód w określonej kolejności. Liczy się dokładność i czas.
Startowanie wymaga od przewodnika i Jego psa niesamowitego zgrania i posłuszeństwa. Ruch ciała, gest czy w końcu komenda słowna nakierowuje psa na kolejna przeszkodę.

Dogtrekking to bieg z psem, połączony z elementami marszu na orientację. Wygrywa ten zespół, który dotrze na metę w najkrótszym czasie, pokonując jednocześnie całą trasę wyznaczoną przez organizatorów. Na trasie znajdują się tzw. „punkty kontrolne”. To właśnie w ich stronę należy się kierować, by spisać hasło lub spełnić inny wymóg ustanowiony przez organizatorów. O przebiegu trasy, sposobach zdobywania punktów kontrolnych oraz atrakcjach czekających na drodze do mety organizatorzy poinformują zawodników i zawodniczki podczas tzw. odprawy technicznej.

Źródło: Człowiek i Pies.

IPO

na zdjęciu od lewej 1. KONTRA z Kuźni Championów;2,3 BONBON SHAGGY El Bridorado ( zdj. Sylwia Ratajczak Photography https://www.facebook.com/sylwia.ratajcz ... age_bubble)

IPO - International Prüfungs Ordnung
jest dyscypliną sportową, która koncentruje się na rozwijaniu oraz ocenie użytkowych cech psa.

maintrailing Omnia

na zdjęciu OMNIA z Kuźni Championów

 

Mantrailing - w Polsce znany pod terminem tropienie użytkowe - poszukiwania ludzi - jest to wykorzystanie naturalnych zdolności psa i polega na podążaniu za zapachem danej osoby i zidentyfikowaniem jej na końcu śladu.

nosek2

 

Najbardziej rozwiniętym zmysłem u psów jest węch. To właśnie za pomocą powonienia psy odbierają otaczającą ich rzeczywistość. Przewaga zdolności węchowych psa jest olbrzymia. Człowiek ma około 5 milionów receptorów węchowych  i około 4 cm2 powierzchni nabłonka węchowego, natomiast pies około 200 milionów i około 150 cm2 powierzchni.Ten naturalny potencjał psa wykorzystuje nosework.

 

banerobiv2

 

Obedience to jedna z natrudniejszych psich aktywności. Polega na wykonywaniu poleceń wydawanych przez przewodnika. Pies w trakcie zawodów musi chodzić przy nodze, przynieść aport, wykonać zmiany pozycji na odległość i wiele innych. Wraz z wyższą klasą rośnie poziom trudności. Istnieją 4 klasy od 0-3.

Pies biorący udział w zawodach musi być nauczony odłożenia nagrody w czasie i braku reakcji na otaczające środowisko (obecność innych zwierząt czy zbiorników wodnych). W trakcie startu nie można dawać psu smakołyków ani zabawek. Najłatwiejsza jest klasa 0, w której jest: zostawanie, chodzenie przy nodze, trzymanie aportu, zmiana pozycji, przywołanie i omijanie pachołka.

obi3

pasienie briardplanetna zdjęciu od lewej BONBON SHAGGY El Bridorado, Bursztyn Buhlbino, BELLAQUERA El Bridorado

Pasienie. To praca, która opiera się na naturalnych instynktach i zachowaniach zwierzęcia. Jest to praca o tyle trudna, gdyż z jednej strony wykorzystujemy pobudzenie psa do pracy wiążące się z chęcią złapania zwierzyny, 

Sport ten polega na pokonaniu rajdu złożonego z szeregu ćwiczeń – stacji. Reguły Rally – O nie są tak sztywne jak w tradycyjnym Obedience. Przewodnik może chwalić psa, wydawać komendy słownie lub optycznie bądź słownie i optycznie o ile regulamin nie stanowi inaczej. Różnorodność Klas i Kategorii jakie przewiduje regulamin Rally – O pozwala na start w zawodach przewodnikom i psom w różnym wieku. Dzięki temu w zawodach mogą również startować dzieci. Zajęcia Rally – O są świetną zabawą dla psa i jego opiekuna.

Źródło: łajka-szkolenie

Regulamin:

http://www.rally-o.pl/strona_regulamin.html

m DSC 0631

Na zdjęciu Jarek Rogosz i ZORRO RIDES AGAIN  Morawia Campanella