Choroby inne

briardudarcieplny vertbb

 

Gorące, letnie dni to często zmaganie się z upalną temperaturą i mocnym słońcem. Takie warunki atmosferyczne potrafią być uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt.

Rozpoznawanie bólu u psa.
Wielu z nas ma psy od lat, często od wczesnego dzieciństwa. Może to być jeden ukochany pies lub cała sfora, często złożona z psów różnych ras i w różnym wieku. Wydaje się więc, że skoro przebywamy z psami na co dzień, powinniśmy je świetnie rozumieć, wiedzieć, co wyrażają ich zachowania, o czym mogą świadczyć zmiany ich nawyków. Często jednak jest inaczej. Nie umiemy rozpoznać sygnałów, jakie psy nam wysyłają, w tym zachowań świadczących o bólu przez nie odczuwanym. Bagatelizujemy lub źle interpretujemy objawy choroby.

Ropomacicze jest jedną z najcięższych, a zarazem najbardziej podstępnych chorób dotyczących układu rodnego samicy. Ta z pozoru prosta choroba, czasami trudna do rozpoznania ze względu na jej niespecyficzne objawy, w wyniku powikłań wielonarządowych nadal zbiera śmiertelne żniwo.
Ropomacicze jest to jedna z chorób wchodzących w skład tzw. zespołu endometritis-pyometra. Są to 3 płynnie przechodzące w siebie schorzenia:
-przewlekłe zapalenie błony śluzowej macicy;
-torbielowaty rozrost gruczołów błony śluzowej macicy;
-ropomacicze

ROLA W ORGANIZMIE I MOŻLIWOŚCI WYKORZYSTANIA
W MEDYCYNIE WETERYNARYJNEJ

Wszyscy pragniemy, aby nasz pies był zawsze młody i sprawny fizycznie. Gdy nasz przyjaciel traci siły z powodu wieku albo choroby, szukamy wtedy pomocy u zaufanego lekarza weterynarii. Lekarz zleca badania diagnostyczne, na podstawie których stawia odpowiednią diagnozę i proponuje różne formy leczenia. Może to być leczenie zachowawcze, chirurgiczne lub najnowsze terapie z dziedziny medycyny regeneracyjnej. Medycyna regeneracyjna może stanowić samodzielną formę leczenia lub być stosowana jako leczenie wspomagające.

Bardzo niebezpieczna, zagrazająca życiu jednostka chorobowa wystepująca u psa. jedynym ratunkiem jest natychmiastowe rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia, nie później niż po 4-6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów.

Objawy to:
- nagłe powiększenie jamy brzusznej, szczególnie z lewej strony
- dyszenie
- ślinienie
-ogólny niepokój
- niechęć do poruszania się
- osłabienie, występujące nagle
- odruch wymiotny bez treści
- odbijanie, gazy

rozszczep podniebieniaRozszczepy wargi i podniebienia są jednymi z częściej występujących wad wrodzonych u szczeniąt. śzczególnie predysponowane do takiej wady są psy brachycefaliczne (krótkokufe), takie jak buldogi, boston teriery, pekińczyki, niemniej jednak notowano wadę również u wielu innych ras. Rozszczepy podniebienia powstają w życiu zarodkowo-płodowym i są spowodowane brakiem zrostu struktur anatomicznych (wyniosłości nosowych i szczękowych) biorących udział w formowaniu twarzy i jamy ustnej. Rozszczepy powstają zwykle między 25 a 28 dniem rozwoju wewnątrzmacicznego. Noworodki obarczone wadą nie mogą skutecznie ssać i giną z niedożywienia w czasie kilku dni, o ile nie są karmione sztucznie przez sondę.

kleszcze

Babeszjoza

Do najgroźniejszych przenoszonych przez kleszcze organizmów zalicza się pierwotniaki Babesia spp. (w Europie endemicznie występuje B. canis), będące przyczyną groźnej dla życia choroby jaką jest babeszjoza – piroplazmoza. Niebezpieczeństwo z nią związane polega na tym iż – podobnie jak obecność samego kleszcza na skórze psa – niełatwo ją prawidłowo i na czas zdiagnozować.