briardudarcieplny vertbb

 

Gorące, letnie dni to często zmaganie się z upalną temperaturą i mocnym słońcem. Takie warunki atmosferyczne potrafią być uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt.

Psy nie pocą się tak jak ludzie, całą powierzchnią ciała. Temperatura ciała psa to około 38,5 stopni Celsjusza. W celu ochłodzenia organizmu korzystają głównie z ziajania,  jednak często okazuje się to niewystarczające, by przeciwdziałać przegrzaniu. Psy w niewielkim stopniu pozbywają się nadmiaru ciepła  przez skórę. Jednak im bardziej temperatura otoczenia zbliża się do temperatury ciała psa, tym taki sposób chłodzenia staje się jeszcze bardziej nieskuteczny.

Zdolność izolacji od wysokich temperatur najlepiej zapewnia psom dokładnie wyczesana z nadmiaru podszerstka okrywa włosowa. Jednak nawet najlepiej zadbane futro nie uchroni psa przed skrajnym upałem.
Strefa komfortu cieplnego dla większości psów znajduje się między 18 a 25 stopniami C. Przebywające w tym zakresie temperatur czworonogi nie muszą poświęcać energii na ogrzanie lub chłodzenie swojego organizmu. Poza tym przedziałem znajdują się  wartości krytyczne, których przekroczenie skutkować może wyziębieniem lub przegrzaniem organizmu psa a dłuższe przebywanie w takich temperaturach może skończyć się nawet śmiercią zwierzaka. Wartości krytyczne są indywidualne dla każdego psa i zależą od rasy i wielu innych cech czworonoga.
Na szybsze przegrzanie narażone są też w szczególności psy pozbawione futra. Również strzyżenie psów z podszerstkiem np. briarda  może doprowadzić to poparzeń słonecznych, udaru cieplnego, ponieważ zostają zaburzone procesy termoregulacji. Z tego względu psy długowłose w okresie letnim powinny być dokładnie wyczesywane ze zbędnego podszerstka. Częste zabiegi pielęgnacyjne pozwolą sierści na prawidłowe pełnienie swoich termoizolacyjnych funkcji.
Pamiętajmy, że sierść briarda powinna być rozczesana, bez kołtunów, które mogą powodować odparzenia. Strzyżenie psa na "zero" wcale nie pomaga w chłodzeniu organizmu. Przeciwnie, promienie słoneczne nagrzewają naszego pupila. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na psią tolerancję temperatur, jest kolor czworonoga - im ciemniejszy psiak, tym szybciej będzie się nagrzewał na słońcu.

 

Szczególnie narażone na przegrzanie są:

- psy o obniżonej kondycji fizycznej (chore, starsze, suki ciężarne, psy otyłe)
- szczenięta, które szybciej przegrzewają się z uwagi na mniejszą wydajność powierzchni schładzania organizmu (mniejszy język)
- rasy brachycefaliczne (buldogi, boksery czy mopsy) o krótkich przewodach nosowych są narażone na szybkie ich wysuszenie i w efekcie przegrzanie oraz odwodnienie organizmu
- psy posiadające bujną szatę
- psy o ciemnej, czarnej sierści
- psy eksponowane na nadmiar ciepła lub emisję promieni słonecznych – umieszczone w boksach, budach, pozbawione możliwości schronienia się przed ciepłem

Jak pomóc psu z udarem

- przenieś go natychmiast w zacienione, chłodne miejsce - okryj mokrym, chłodnym ręcznikiem oraz zapewnij letnią (nie zimną!) wodę do picia. Dobrze jest też przyłożyć chłodny okład na poduszki łap, ogon i czoło zwierzaka. Nie wolno polewać ani zanurzać zwierzaka w bardzo zimnej wodzie, ponieważ może doznać szoku termicznego. Schładzamy go stopniowo! Obserwuj psa a najlepiej poproś o pomoc weterynarza.

 Psa nie możemy zostawiać samego w aucie. Pamiętajcie, że jeśli widzicie zwierzę, które w upał jest zamknięte w samochodzie,  aby je ratować, możecie zgodnie z prawem wybić szybę  zobacz

briardauto vert2

 Nie pozostawiaj swojego psa w zaparkowanym pojeździe pod żadnym pozorem czy „tylko na chwileczkę” ! Uchylony lufcik w pojeździe  nic nie da, tak samo jak otwarcie na oścież domowego okna w największy upał.Temperatura wewnątrz pojazdu może wzrosnąć błyskawicznie. Parkowanie w cieniu z  otwartym oknem również nie jest bezpieczne!
Dbaj o to, by podczas podróży w pojeździe było otwarte okno, lub włączona klimatyzacja.
Zaplanuj przerwy i przygotuj zapas wody. Ciało psa nie reguluje temperatury tak dobrze jak ludzkie. W związku z tym, bardzo łatwo o odwodnienie lub udar słoneczny.

 Spacery

Unikaj wychodzenia w czasie, gdy słońce świeci najmocniej. W miarę możliwości starajmy się zaplanować dłuższe spacery na wczesne poranki, czy późne wieczory, gdy na zewnątrz robi się nieco chłodniej. Starajmy się również unikać miejsc szczególnie mocno nasłonecznionych. Pozwólmy psu  iśc po trawie a nie rozpalonym od słońca asfalcie czy kostce chodnikowej. Rozgrzany chodnik czy asfalt może poparzyć łapki waszego pupila

Warto też pomyśleć jak pomóc psu przetrwać upalne dni w domu.

- przede wszystkim stały dostęp do wody. Pamiętajmy też, aby częściej wymieniać wodę i myć miski – ciepłe temperatury doskonale sprzyjają rozwojowi bakterii
- maty i kamizelki chłodzące
- zabawki chłodzące – warto też kupić piłki lub inne zabawki, do których można nalać wody i zamrozić.
- dostęp do łazienki i innych chłodnych miejsc – psy chętnie leżą na zimnych kafelkach, pozwólmy im korzystać z  tego typu miejsc, aby mogły tam odetchnąć od upału.
- kąpiel – jeśli mamy ogród lub działkę, dobrym pomysłem jest kupno basenu dla psa lub kąpiel w jeziorze przy okazji spaceru

 

vodabriard

  na zdjęciu 1,2 ROSE OF DESERT Bohemia Elite;3,4 Ash Tedaga Kontra z Kużni Championów; 5 i film D'LORD Du Bois des Pierres Noires

alka

na zdjęciu ALICE Amazing Joy