Bardzo niebezpieczna, zagrazająca życiu jednostka chorobowa wystepująca u psa. jedynym ratunkiem jest natychmiastowe rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia, nie później niż po 4-6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów.
Objawy to:
- nagłe powiększenie jamy brzusznej, szczególnie z lewej strony
- dyszenie
- ślinienie
-ogólny niepokój
- niechęć do poruszania się
- osłabienie, występujące nagle
- odruch wymiotny bez treści
- odbijanie, gazy
Na skęt żołądka narażone są szczególnie duże rasy, w tym briard ale nalezy pamiętać, że choroba może dotknąć każdego psa i małego i dużego, bez względu na rasę.
Skręt zołądka polega na skręcaniu się żołądka wokół własnej osi. Do skrętu najczęściej dochodzi, kiedy jelita sa puste, natomiast żołądek wypełniony. Wtedy, np na skutek zabawy, biegania, żołądek zachowuje się jak wahadło.
Oprócz żołądka dochodzi do skrętu przełyku i dwunastnicy, przez co pies nie może w żaden sposób wydalić treści pokarmowej. W brzuchu zbierają się gazy, które wzdymają brzuch ( dochodzi do rozszerzenia zołądka) ucieskając inne narzady wewnętrzne i zatrzymujac dopływ krwi do żołądka. W konsekwencji w krwi pojawiają się toksyny, dochodzi do uszkodzenia wątroby i nerek.
Czynniki wpływające na skręt:
- łapczywe jedzenie
- wysiłek fizyczny po karmieniu
- bardzo obfity posiłek po głodówce
- płeć ( częściej chorują psy)
- waga ( częście chorują psy powyzej 50 kg, lub te u których występuje niedowaga)
- wiek psa ( starsze psy są bardziej narażone na skręt żołądka)
- jeden duży posiłek ( pies powinien jeść 2 lub 3 mniejsze porcje)
- wąska i głęboka klatka piersiowa
UWAGA: jedzenie na podwyższeniu zwiększa ryzyko skrętu żołądka o 200%
W przypadku podejrzenia rozszerzenia i skrętu żołądka u psa musisz NATYCHMIAST! zawieźć psa do lekarza.
Pomoc w przypadku tego stanu polega na jak najszybszym przetransportowaniu psa do weterynarza oraz ustabilizowaniu stanów towarzyszących:
Zabezpiecz psa przed możliwym wstrząsem – utrzymuj prawidłową temperaturę ciała (owiń go w koc, włącz ogrzewanie w samochodzie).
Posmaruj dziąsła psa odrobiną miodu.
Zadzwoń do lekarza z informacją, że jedziesz z pacjentem w stanie krytycznym – niech personel będzie przygotowany.Tu liczą się minuty.