Lekarstwa przepisane przez lekarza lub kupione bez recepty mogą pomóc Tobie, ale mogą bardzo zaszkodzić Twojemu pupilowi. Zatrucia "ludzkimi" lekami stanowią większą część wszystkich zatruć.
Aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom, eksperci ASPCA sporządzili spis 10 leków przeznaczonych dla ludzi, które są winne większości zatruć u zwierząt.
Zwierzęta często zjadają tabletki które znajdą na stoliku nocnym albo na podłodze. Dlatego wskazane jest trzymanie lekarstw w zamkniętych opakowaniach, w miejscu niedostępnym dla naszego pupila.
-NSAID (non-steroidal anti-inflammatory drugs), jak ibuprofen czy naproxen. Zatucia nimi stanowią najwyższy procent wśród wszystkich zatruć lekami. Są szkodliwe nawet w małych ilościach. Mogą powodować wrzody zołądka i jelit oraz uszkodzenie nerek u kotów. - Antydepresanty mogą powodować mdłości i wymioty, śpiączkę oraz tzw "syndrom serotoniny" (m.in. niepokój, podwyższone ciśnienie i przyspieszony puls, dezorientację).
-Popularny środek przeciwbólowy acetaminophen(paracetamol) jest szczególnie toksyczny dla kotów, może uszkodzić krwinki czerwone i mieć negatywny wpływ na transport tlenu tym samym powodując niedotlenienie organizmu. Koty są szczególnie wrażliwe. U psów może powodować uszkodzenie wątroby, a w wyższych dawkach - uszkodzenie czerwonych krwinek.
Paracetamol
Leki zawierające paracetamol są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt starszych i cierpiących na niewydolność wątroby. Środek ten obniża gorączkę, jednak w dużych dawkach może być powodem poważnego uszkodzenia, a nawet martwicy wątroby, czego następstwem jest śpiączka i śmierć zwierzęcia.
U psów obserwuje się silniejsze działanie toksyczne leków na bazie paracetamolu w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym. Powodują one poważne uszkodzenie wątroby i nerek, a także zmiany w składzie biochemicznym krwi. Popularne leki na bazie paracetamolu to acenol, acetaminophen, apap, defalgan, eferalgan, panadol, paracetamol, analget, antidol, cefalgin, coffalgan, coldrex, dolores, saridon.
Metamizol
Metamizolu nie powinno się podawać zwierzętom z zaburzeniami układu krążenia krwi. Powoduje on zatrzymanie wody i sodu w organizmie, a w konsekwencji obrzęki zastoinowe. Pojawiły się także doniesienia o uszkodzeniach szpiku kostnego. Metamizol zawierają m.in. analgin, novalgin, pyralginum, gardan P, tolargin.
Fenylobutazon
Fenylobutazon silnie drażni błonę śluzową przewodu pokarmowego, prowadząc do jego owrzodzeń. Zatrzymuje wodę i sód w organizmie, powodując obrzęki. Najbardziej niepokojące objawy po podaniu leku to anemia i zmiany w obrazie morfologicznym krwi. Uszkodzenia wątroby i nerek to kolejne skutki stosowania tego środka. Fenylobutazon jest szczególnie niebezpieczny dla jamników.
Po jego podaniu częściej obserwuje się u nich objawy cukrzycowe, neurologiczne, drgawki, a nawet śpiączkę. Leki na bazie fenylobutazonu to butapirazol, butadien, rheumanol, rheumopiryn, butapyrin, butazolidyn.
Piroxicam
Przeciwwskazaniem do stosowania piroxicamu u psów są owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Środek ten obniża odporność. Nie podawajmy go zwierzętom cierpiącym na niewydolność krążenia. Dłuższe stosowanie leku może powodować odczyny alergiczne, obrzęki, anemię, upośledzenie czynności wątroby i zmiany w składzie krwi. Leki zawierające piroxicam to piroxicam, feldene, rhemitin.
Ibuprofen i naproxen
Nie należy stosować u psów ibuprofenu i naproxenu w wypadku małej krzepliwości krwi, nadżerki i owrzodzenia przewodu pokarmowego. Środki te mogą być niebezpieczne dla zwierząt z upośledzeniem funkcji mięśnia sercowego, nerek i wątroby. Ibuprofen lub naproxen zawierają m.in. ibuprofen, ibuprom, librofen, mobilat, nurofen, naproxen.
żródło www.psy.pl