Jeżeli chcemy pomóc psu cierpiącemu z powodu lęku separacyjnego czy też strachu przed burzą lub fajerwerkami, nic nie zastąpi wskazówek wykwalifikowanego terapeuty zachowań. Nim jednak umówimy się na wizytę, możemy sami spróbować pomóc naszemu czworonogowi wypróbowując mało jeszcze znaną u nas metodę owijania ciała.
Metoda ta jest już od dawna stosowana w podejściu do rozwiązywania problemów behawioralnych zwierząt zwanym Tellington Touch.
Linda Tellington-Jones oraz Susan Sharpe uważają, że stosowanie owijania ciała czy Anxiety Wrap może pomóc między innymi tym psom, które boją się różnych dźwięków, przeżywają niepokój zostając same w domu, nie są pewne siebie, cierpią na chorobę lokomocyjną lub też przejawiają nadmierną wokalizację.
W czym tkwi sekret? Stały nacisk określonych punktów ciała działa uspokajająco i wywołuje zwiększenie równowagi emocjonalnej. Zwiększa się świadomość ciała psa a przez to jego pewność siebie. Spójrzcie jak bandażuje się psa:
Z połączenia wiedzy o efektywności wspomnianej wyżej metody oraz o skuteczności akupresury powstała specjalna kamizelka przeciwlękowa (dostępna również w Polsce) znana jako Ankiety Wrap. Jest ona specjalnym okryciem ściśle otulającym ciało zwierzęcia, które - jak głosi opis - dzięki odpowiedniemu naciskowi w różnych punktach ciała poprawia krążenie, ogranicza napięcia obecne w ciele zwierzęcia działa uspokajająco i zwiększa równowagę emocjonalną psa. Pierwsza kamizelka tego typu została stworzona przez trenerkę psów Susan Sharpe w 2001 roku i jest jak dotąd jedynym opatentowanym okryciem uciskowym
T-Touch (masaż relaksacyjny dla psów)
T-Touch masaż dla psów to wyjątkowa forma masażu, która dostosowana jest specjalnie do naszych psich podopiecznych. Jego pełna nazwa brzmi Tellington Touch i pochodzi od nazwiska jego twórczyni, Lindy Tellington-Jones.
Linda Tellington-Jones jest specjalistką w zakresie współpracy z końmi i zachowań zwierząt. Opracowała T-Touch – masaż dla psów jako formę terapii leczniczej, która początkowo była stosowana jedynie we współpracy w końmi i jednocześnie była formą komunikacji. Z czasem zauważono, że jego pozytywny wpływ może być skuteczny również u innych zwierząt oraz ludzi. Obecnie T-Touch zyskuje coraz większą popularność jako forma pracy ze zwierzętami, mająca na celu ich bardziej harmonijny rozwój.
Największymi zaletami, które ma masaż psa TTouch jest to, że:
-może on pomóc wyzdrowieć psom cierpiącym na różne dolegliwości, ponieważ pobudza regenerację organizmu.
-dzięki niemu znacząco obniżony zostaje poziom stresu u psa.
-pies po zastosowaniu masażu jest bardziej odprężony i spokojniejszy.
-nerwowe psy doznają w jego wyniku ukojenia.
-sprawia, że pies łagodnieje i dzięki temu łatwiej jest oduczyć go wszelkich negatywnych zachowań.
-psy skłonne do zachowań agresywnych stają się spokojniejsze i mniej agresywne.
-T-Touch – masaż relaksacyjny dla psów poprawia funkcjonowanie całego organizmu.
Masaż obniża poziom stresu, odpręża i poprawia funkcjonowanie całego organizmu dlatego jest on tak ważny podczas procesu rehabilitacji. Polecany jest głównie dla psów agresywnych, lękowych, zestresowanych oraz psich sportowców. Relaks uzyskany dzięki tej metodzie wspomaga korektę zachowań psa, a stosowanie wyżej przedstawionych tzw. owijek do ciała podnosi pewność siebie u psów lękowych.
TTouch bardzo wspomaga cały proces rehabilitacji psa, co więcej poprawia krążenie, zwiększa świadomość ciała, ogranicza napięcie i uspokaja - dzięki temu praca staje się łatwiejsza, a poprawa zachowania następuje o wiele szybciej niż zwykle...
Konsekwentne wykonywanie masażu w połączeniu z różnymi technikami terapii behawioralnej osiąga niesamowite efekty i wyklucza niepożądane zachowania u psów jak np. ciągnięcie na smyczy, ataki, lęki i wiele wiele innych...
Dysplazja biodrowa ( z angielskiego Hip Dysplasia, w skrócie HD) jest to wrodzone schorzenie stawów biodrowych, częściowo dziedziczne, występujące u wszystkich ssaków. W hodowli psów choroba ta…